Odznaka Pszociel Śląskiej Godki
Konkurs recytatorski po ślonsku PDF Drukuj Email

Dni Ślonski Godki

oraz

konkurs recytatorski w śląskiej mowie

 

W rama Dnia Ślonski Godki w dniu 21 lutego po raz 7 odbył się konkurs recytatorski w mowie śląskiej dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. Repertuar uczestników był bardzo zróżnicowany,a poziom wysoki i można stwierdzić, że godka śląsko ma się całkiem dobrze. Konkurs jest wspólnie  organizowany z Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich. Konkurs zaszczycili swoją obecności Anna Krzysteczko,zastępca prezydenta miasta, radni: Cecylia Gładysz, Agnieszka Płaszczyk, Henryk Piórkowski, Władysław Kucharski, Ewa Borys - wizytator Kuratorium Oświaty, z delegatury w Gliwicach, Bronisław Wątroba - przedstawiciel Związku Górnośląskiego, przedstawiciele Związku Filatelistów

Wynik konkursu w kategorii gimnazja:

I miejsce: Weronika Jarczyk – Gimnazjum nr 9

II miejsce: Weronika Lauger – Gimnazjum nr 5

III miejsce: Alicja Fąfara– Gimnazjum nr 13

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Patrycja Dewar – Szkoła Podstawowa nr 21

II miejsce: Marcin Sitek – Szkoła Podstawowa nr 6

III miejsce: Jennifer Targosz - Szkoła Podstawowa nr 4

Od lewej uczniowie Szkół Podstawowych

 

Gratulujemy laureatom konkursu.

 

Zdjęcia Bronisław Wątroba

 

 


 
Wręczenie odznaki PŚG PDF Drukuj Email

 

Złota Odznaka Pszociela Śląski Godki

dla Krystiana Gałuszki


Podczas drugiej edycji Fest Literacki, tym razem pod hasłem „KakauSzale” uhonorowano ks.prof. Jerzego Szymik i dyrektora Biblioteki Miejskiej w Rudzie Śląskiej Krystiana Gałuszka.

 

Nagrodę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej „Tabulkę” otrzymał teolog i poeta ks. Jerzy Szymik. Wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, autor przeszło 50 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych.

 

Krystian Gałuszka debiutował w „Tak i Nie” w roku 1984. Laureat kilku konkursów literackich. Publikacje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Autor tomiku wierszy „Pomiędzy pocałunkiem anioła a zapachem wanilii” , zbiorów wierszy „Collage, czyli antologia osobista” , „Bajki nie z tej bajki” , „Miasto ER” ,oraz powieści „Wieczerza mistrzów, czyli magiczna podróż z miastem er”, „Sagrada familia, czyli krótka rzecz o ojczyźnie” , „Wieczerza wigilijna w Mieście Er” , „Pod grubą”, „Księga Raziela.

Zdjęcia Barbara Krugiełka


 
Spotkanie Autorskie z Jurkiem Ciurlok PDF Drukuj Email

 

Spotkanie Autorskie z Jurkiem Ciurlok


 

Spotkanie autorskie rozpoczęło się od wręczenia srebrnej odznaki Pszociela Śląski Godki a laudację wygłosił Bronisław Wątroba.Zasługi Jurka Ciurloka dla śląski godki są powszechnie znane i dla przypomnienia - jest autorem kilku książek historycznych o śląsku,przekład na język śląski wszystkich 109 aforyzmów Franza Kafki.


Więcej osiągniesz uśmiechem,niż wyrąbiesz mieczem

William Shakespeare

 

Tym cytatem rozpoczął spotkanie i uzupełnił komentarzem przy pomocy śmiechu możemy walczyć ze strachem,który "wyśmiejemy"staje się mniej groźny.A najlepszym dostarczycielem,beztroskiego,niewymuszonego śmiech jest dowcip.Poznaliśmy historię powstania kabaretu i bogatego dorobku Masztalskich.Wspomniał o mało znanym czasopiśmie "Soroń", którego naczelnym redaktorem był Ligoń, o gazecie 7 Groszy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników w owym czasie. Opowiadał o historii powstawania dowcipu na Śląsku, która to historia sięga XIII wieku,podając przykłady w dokumentach.A specyfiką śląskiego humoru jest to że Ślązak potrafi się śmiać z samego siebie. Wspomniało o międzynarodowym projekcie "Śląski Kafka" .którego szczególnym elementem projektu, jest unikatowy przekład na śląski, dokonany przez Jerzego Ciurloka, wszystkich 109 aforyzmów Franza Kafki ze zbioru "Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze"

Spotkanie trwało ponad 2 godziny i było bardzo interesujące.

Zdjęcia Bronisława Wątroby tutaj

 
V KONKURSIE GRYFNY GODKI PDF Drukuj Email

 

Koło Związku Górnośląskiego

w Piekarach Śląskich

oraz

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1

w Piekarach Śląskich

zapraszają do udziału w


V KONKURSIE GRYFNY GODKI


Patronat Honorowy

Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura

Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska - Duraj

Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki

Patronat Medialny

Radio Piekary

Tygodnik „Gwarek”

Miesięcznik Związku Górnośląskiego „Górnoślązak”

 

 
Konkurs recytatorski w śląskiej mowie PDF Drukuj Email

 

Dni Ślonski Godki

oraz

konkurs recytatorski w śląskiej mowie

 

W rama Dnia Ślaski Godki w dniu 12 lutego po raz 6 odbył się konkurs recytatorski w mowie śląskiej dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych.Udział w konkursie wzięło 30 uczniów z rudy Śląskiej. Repertuar uczestników był bardzo zróżnicowany,a poziom wysoki i można stwierdzić, że godka śląsko ma się całkiem dobrze. Konkurs jest wspólnie z naszym kołem organizowany z Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich.Konkurs zaszczycili swoją obecności europoseł Marek Plura oraz Grzegorz Franki prezes Związku Górnośląskiego.

Wynik konkursu w kategorii gimnazja:

I miejsce: Kopala Anna – Gimnazjum nr 5

II miejsce: Bury Patrycja – Gimnazjum nr 14

III miejsce: Gajda Natalia – Gimnazjum nr 11

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Wicik Weronika – Szkoła podstawowa nr 7

II miejsce: Kozyra Maja – Szkoła Podstawowa nr 15

III miejsce: Badaczewska Agnieszka - Szkoła Podstawowa nr 4

Nagrodę specjalną w formie wycieczki do Strasburga dla laureatki I miejsca w kategorii gimnazja ufundował Pan Marek Plura poseł Parlamentu Europejskiego.

Dyrektor Domu Śląskiego Weronika Szołtysek wręczyła odznaki Pszociel Śląski Godki w stopniu brązowym:Aleksandrze Bartoszek,Renacie Ficek,Grażynie Wilk,Bożenie Nowak a srebrną Bronisławowi Wilk.

Relacja TV sfera w 11 minucie tutaj

Zdjęcia z konkursu tutaj

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5