Aktualności


Dom Śląski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 18 września 2014 13:00

 

DOM ŚLĄSKI OTWARTY

 

W poniedziałek 15 września odbyło się uroczyste otwarcie DOMU ŚLĄSKIEGO w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach. W uroczystości uczestniczyli marszałek województwa Mirosław Sekuła,metropolita górnośląski abp. Wiktor Skworc,który dokonał poświęcenia Domu Śląskiego. Pierwszym przedsięwzięciem jest otwarcie wystawy "Henryk Sławik - bohater na każdy czas". Wystawa doskonale wpisuje się w obchodzonym 2014 roku Rokiem Rodziny w metropolii. Henryk Sławik to powstaniec śląski, bohater trzech narodów,uratował 5tyś żydów węgierski od hitlerowskiej zagłady.

Jego pomysłodawczynią i inicjatorką jest dr Łucja Staniczkowa - wiceprezes Związku Górnośląskiego, regionalistka i ekspert edukacji regionalnej.Drzwi Domu Śląskiego będą otwarte dla stowarzyszeń i organizacji na większe zebrania i imprezy, dla klas szkolnych i nauczycieli na warsztaty i zajęcia regionalne, dla seniorów na wspominkowe spotkania przy kołoczu i bonkawie, ale też na finały szkolnych konkursów regionalnych, eliminacje debat i wiele, wiele innych przedsięwzięć,taką wizję działania ma dr Łucji Staniczkowa.

Dyrektorem Domu Śląskiego została nasza wiceprezes Weronika Szołtysek. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu "Werki". To nie jedyny akcent halembski. Pani Justyna Galeja udostępniła sporą część wyposażenia wystawy w postaci mebli krzyży i obrazów.

Zdjęcia z otwarcia tutaj

Poprawiony: niedziela, 21 września 2014 13:57
 
Wystawa Barwy Śląska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 26 sierpnia 2014 17:03

 

ZAPROSZENIE

NA WYSTAWĘ

GINĄCE ZAWODY I OBYCZAJE

 

Stowarzyszenie Barwy Śląska i Kolekcja Barwy Śląska zapraszają na wernisaż wystawy w dniu 5 września 2014 roku w Rudzie Śląskiej - Halembie  ul.Młyńska 16 o godzinie 17.00. Wystawa czynna  od 5.09 - 30.11.2014r. Wstęp wolny.

Poprawiony: wtorek, 26 sierpnia 2014 18:02
 
Górnoślązak PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 25 czerwca 2014 22:07

 

Jest to nowa gazeta Związku Górnośląskiego ,która dotarła do rąk czytelników podczas Parady Korfantego i Pielgrzymki do Matki Piekarskiej.Górnoślązak jest bezpłatnym miesięcznikiem w wersji papierowej oraz jest dostępny w wersji elektronicznej.

Górnoślązak w pdf kliknij tutaj

 

 

Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2016 22:14
 
List Otwarty dr.hab.inż Joachm Otte PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 21:03

 

LIST OTWARTY


w sprawie startu górnośląskich organizacji społecznych


w wyborach samorządowych

 

 

 

Dramatyczna sytuacja województwa śląskiego, której objawem jest krańcowe zadłużenie, niemożność zrealizowania strategicznych inwestycji dla naszego województwa i w efekcie doprowadzenie przez niekompetentne władze wojewódzkie do utraty realnych możliwości konkurowania z innymi województwami, każe nam na nowo podjąć odpowiedzialność za naszą Ziemię. Górny Śląsk to jest nasze „mieć i być” i każdy z nas musi podjąć trudne zadanie troski o jego pomyślność i rozwój. Państwo o ustroju centralistycznym, zajęte najczęściej roztrząsaniem afer w układach politykiersko-urzędniczych, staje się coraz bardziej niewydolne, dlatego zbliżające się wybory samorządowe są wielką szansą na upomnienie się o większą podmiotowość wszystkich województw i o zdecydowaną reformę ustroju naszego państwa. Wielkie rozczarowanie „partyjniactwem” uprawianym względem nas przez największe partie oraz wyraźny brak zainteresowania władz centralnych problemami naszego województwa stanowi wystarczające wyzwanie dla górnośląskich organizacji społecznych do wystawienia wspólnej reprezentacji w wyborach do samorządu wojewódzkiego. Obowiązująca ordynacja wyborcza premiuje ugrupowania zdobywające większą liczbę głosów, stąd też występuję z apelem do największych organizacji, w tym do Ruchu Autonomii Śląska i Związku Górnośląskiego, o porozumienie się w sprawie wspólnego startu w najbliższych wyborach samorządowych. Sukces wyborczy jest realny pod warunkiem dobrej współpracy górnośląskich organizacji.

 

 

Dr hab. inż. Joachim Otte

Prezes Związku Górnośląskiego w latach 1991-1997

 


 


Poprawiony: poniedziałek, 23 czerwca 2014 21:14
 
Pielgrzymka do Matki Piekarskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 18 czerwca 2014 21:28

 

Pielgrzymka do Matki Piekarskiej


W najbliższą niedzielę, 22 czerwca br., członkowie, sympatycy i przyjaciele Związku Górnośląskiego pielgrzymować będą do Piekar Śląskich. Msza święta odprawiona zostanie o godz. 10.30 w bazylice. Zapraszamy wszystkich do udziału w tej uroczystości.


Program Pielgrzymki:

g. 10.15 - 10.30 - zbiórka pocztów sztandarowych na Rajskim Placu i uroczyste ich wejście do bazyliki

g. 10.30 - 11.30 - msza święta w intencji Górnego Ślaska oraz członków Związku Górnośląskiego

g. 11.45 - 13.00 - spotkanie Członków, Przyjaciół i Sympatyków Związku Górnośląskiego w auli przy sanktuarium:

- wystąpienia Prezesa Zarządu Głównego i zaproszonych Gości,

- prezentacja multimedialna "Wspomnienie 25 lat Związku Górnośląskiego

- poczęstunek (kawa, herbata, kołocz)

- część artystyczna

- oficjalne zakończenie Pielgrzymki

g. 13.00 - możliwość zwiedzenia Muzeum Sanktuaryjnego z przewodnikiem

Mamy nadzieję na liczny udział Naszych Członków, Przyjaciół i Sympatyków wraz z całymi Rodzinami i Bliskimi.

Do zobaczenia w Piekarach Śląskich u Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej - Szczęść Boże!Marek Sobczyk

Prezes Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego


Poprawiony: środa, 18 czerwca 2014 21:43
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 41