Aktualności


Bronek Wątroba u Kaszubów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
niedziela, 06 maja 2012 17:51

Bronek Wątroba jest bardzo aktywnym członkiem naszego koła.Pełen różnych inicjatyw i aktywny w różnych środowiskach.Członek założyciel koła w 1990r. Jest znanym kolekcjonerem banknotów zastępczych(notgeldy). Pierwsza wystawa notgeldów zorganizował w 1998r i są do dnia dzisiejszego wystawiane w różnych miejscowościach woj. śląskiego i opolskiego z okazji uroczystości lokalnych. Ustanowił dyplom „Nagrodzony notgeldem Śląskim” jako wyróżnienie promocyjne dla osób fizycznych działających na zasadzie wolontariatu. Dyplom przyznawali osobom nominowanym internauci z forum Naszej Klasy. Jest miłośnikiem gwary śląskiej i promował Rudę Śląską prowadząc forum internetowe pt. „Ruda Śląska stolicą fraszki śląskiej” Z jego inicjatywy koło w Halembie podjęło uchwałę o ustanowieniu odznaki „Pszociej Śląskiej Godki”(Miłośnik Śląskiej Mowy), która jest przyznawana osobą zasłużonym w popularyzacji mowy śląskiej i twórcą śląskiej literatury.Dotychczas przyznano 62 odznaki w stopniu brązowym  i jedna srebrnym. Jest autorem napisanej po śląsku książki pt."Slonzok fikcjom",która jest tragikomedyją opisująca współczesną rzeczywistość w Rudzie Śląskiej.W wszystkich swoich poczynaniach promuje Rudę Śląską jako jej mieszkaniec.Ostatnio udzielił obszernego wywiadu do TTM(Twoja Telewizja Morska).

 

Link do wywiadu udzielonego przez Bronka. 

 

 

.

Poprawiony: poniedziałek, 07 maja 2012 17:34
 
Śląskie Gody 2012 -film PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 03 maja 2012 08:28

1 maja w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyły się Śląskie Gody.

Krótka relacja filmowa z Śląskich Godów 2012 rok.

Link

Poprawiony: czwartek, 03 maja 2012 08:33
 
Zaproszenie 17.04.2012 r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 12 kwietnia 2012 21:30

 

 

Zaproszenie

 

 

Związek Górnośląski Koło Halemba zaprasza członków i sympatyków na spotkanie w dniu 17.04.2012r.(tj. wtorek) do kawiarni „AS” o godzinie 18.00. Gościem spotkania będzie Pan Aleksander Leszczyna, który wygłosi referat pt.: „Śląsk jako karta przetargowa zwycięskich mocarstw po I i II wojnie światowej”.

Poprawiony: czwartek, 12 kwietnia 2012 21:35
 
Sznsa dla Rudy Śląskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
sobota, 07 kwietnia 2012 18:19

 

Ruda Śląska ma bardzo dobrom lokalizację,bo jest w centrum aglomeracji górnośląskie.Nasze miasto ma uchwaloną w dniu 20.11.1997 roku "Strategię Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju Miasta do roku 2015". Mimo upływu wielu lat nie widać działań władz samorządowych aby się kierowali tą strategią. Pan Aleksander Leszczyna inżynier, ekonomista pracownik biura projektów PKP w Katowicach proponuje wykorzystać rejon dworca PKP w Chebziu jako "Centrum Obsługi Podróżnych w Metropolii Silesia"

Tą koncepcje lansuje od wielu lat i próbuje wielokrotnie zainteresować miejskie elity i media.W dniu 13 grudnia 2011 roku opracował Memoriał ,którego adresatami są:

Prezydent Miasta Ruda Śląska  Grażyna Dziedzic

Przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska Jarosław Wiesiołek

Pani poseł Danuta Pietraszewska z Platformy Obywatelskiej

Pan poseł Grzegorz Tobiszowski z Prawa i Sprawiedliwość

"Wiadomości Rudzkie" w Rudzie Śląskiej

Temat ten nie umie się stać sprawą publiczną i stać się przyczynkiem do publicznej debaty.

Dlatego publikujemy go aby mieszkańcy naszego miasta byli poinformowani o tak strategicznie ważnym projekcie i korzyściach dla naszego miasta.

 

 

Katowice,dnia 13.12.2011r

Dr.inż. Piątek Bolesław -Bytom

mgr.inż. Leszczyna Aleksander-Ruda Śląska

 

 

Memoriał projektantów dla Miasta Ruda Śląska w sprawie

Centrum Obsługi Podróżnych w Metropolii Silesia

 

 

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Zabrze pojawiła się informacja o tym,że grupa Polskie Koleje Państwowe i Miasto Zabrze podpisały porozumienie dotyczące wspólnej realizacji projektu budowy Centrum Przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego w Zabrzu. W projekcie, oprócz zagwarantowaniu usług przewozowych,przewidziano powstanie kompleksu handlowego oraz zespołu hotelowo-konferencyjnego.

Wyjaśnić trzeba, że w każdym przypadku,jak również w wspomnianym,poziom integracji linii kolejowych z innymi środkami komunikacji jest ograniczony m. innymi warunkami terenowymi (istniejącą infrastrukturą) i powiązaniem z siecią dróg szybkiego ruchu.

Dojazd z Drogowej Trasy Średnicowej, autostrady A-1 i A-4 do planowanego Centrum Przesiadkowego w Zabrzu nie jest dzisiaj możliwe z ominięciem ulic miasta. Wymiernym efektem planowanej inwestycji może stać się jedynie korzystna lokalizacja Centrum Handlowego w mieście.

 

W roku 2003 w Przedsiębiorstwie Projektowania Realizacji i Wdrożeń „BPK Katowice” w Katowicach ,opracowano wstępną koncepcję Regionalnego Centrum Obsługi Podróżnych (RCOP)z lokalizacją w Rudzie Śląskiej- Chebziu.

 

Koncepcja ta jest zgodna z priorytetami „Strategii Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju Miasta do roku 2015,uchwalonej głosami radnych w dniu 20.11.1997r. Na sesji Rady Miasta w Rudzie Śląskiej. Koncepcja RCOP była wielokrotnie przedmiotem prezentacji na spotkaniach z członkami Zarządu Województwa Śląskiego, Zarząd Miasta Ruda Śląska, w komisjach i kubach radnych Miasta Ruda Śląska oraz na konferencjach technicznych i branżowych z udziałem naukowców śląskich uczelni( Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Akademii Ekonomicznej w Katowicach)w wydawnictwach technicznych, prasie regionalnej i lokalnej

 

Poprawiony: poniedziałek, 09 kwietnia 2012 19:32
Więcej…
 
Życzenia Wielkanocne 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 05 kwietnia 2012 17:11

 

Alleluja,Alleluja!

Wesoły nam dziś dzień nastał,

Chrystus bowiem zmartwychwstał.

Radujcie się więc

i z ufnością patrzcie w przyszłość.

Niech zsyła na Was łaski

i wnosi szczęście do

Waszego rodzinnego życia.


Życzenia składa Zarząd koła

 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 następna > ostatnia >>

Strona 31 z 41