Aktualności


Rzeka Kłodnica PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 31 maja 2021 06:54

Rzeka Kłodnica


Rzeka wymieniana w dokumentach w okresie Średniowiecza p.n. Clognica,Clodnicha, Clodnicze. Na temat etymologii jej nazwy funkcjonują dwie teorie; od słowa chłodna, lub kłody drewna spławianego jej nurtem. Rzeki zawsze są były czynnikiem rozwoju osadnictwa ,rzemiosła i służyły do transportu.

Od Średniowiecza Kłodnica była rzeką. graniczną pomiędzy Mikołowską Kasztelanią i Bytomską Kasztelanią oraz Bytomskim Księstwem i Pszczyński Księstwem

Rzeka. dł. 75 km (według RZGW Gliwice 84 km), pow. dorzecza 1125,8 km², średni spadek od źródeł do ujścia wynosi 1,81 promila, ma charakter rzeki podgórskiej o dużej różnicy spadku i znacznej zmienności przepływu. Źródła Kłodnicy znajdują się w północnej części Lasów Murckowskich w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Źródła Kłodnicy. Płynie przez województwo śląskie i województwo opolskie. Przepływa przez Górnośląski Okręg Przemysłowy (Katowice, Ruda Śląska - Halemba, Kłodnica, Kochłowice, Stara Kuźnica, Zabrze, Gliwice),  Kotlinę Raciborską i uchodzi do Odry w Kędzierzynie-Koźlu w dzielnicy Koźle.

Zdjęcia Piotra Buszka

 

Poprawiony: sobota, 10 lipca 2021 13:13
Więcej…
 
Wielkanoc 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
piątek, 02 kwietnia 2021 19:23

Alleluja, Alleluja !

 

Poprawiony: piątek, 02 kwietnia 2021 20:28
 
Krzyż na Panioku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 11 lutego 2021 20:32

 

Krzyż na Panioku


Krzyż na Panioku dla mieszkańców Halemby,Starej Kuźnicy i Kłodnicy oprócz wartości historycznej spełniał funkcje religijną oraz społeczną ,po rzez swoje połażenie na skrzyżowani dwóch dróg leśnych(wsch-zach i półn – połud).


Paniok to las między Starą Kuźnicą i Śmiłowicami, po obydwu stronach ulicy Śmiłowickiej. Krzyż na Panioku to najstarszy zachowany obiekt sakralny w dzisiejszej Halembie. Krzyż drewniany, wzmiankowany w 1827 umieszczony na Mapie Hardenberga na skrzyżowaniu leśnych dróg Halemba, Śmiłowice, Borowa Wieś, Stara Kuźnica wielokrotnie odnawiany - m.in. przez Wincentego Jastrzębskiego; po raz ostatni m.in. przez Engelberta Szolca i Leona Hupkę poświęcony  20.10.2013; rzadki na Górnym Śląsku przykład leśnego krzyża. Na rozstajach dróg; w pobliżu znajdował się nieistniejący grób wojenny. w najbliższym otoczeniu – przymocowane do pni drzew płaskorzeźby z wizerunkami  Matki Boskiej i św. Antoniego Padewskiego (pośw. 2016) .

Zdjęcie z Małego Leksykonu Halemby.Z mikrofonem Engelbert Szolc

Mieszkańcy Starej Kuźnicy należeli kiedyś do parafii w Mikołowie . Od 1835 r mieszkańcy Starej Kuźnicy i Halemby wyznania ewangelickiego należeli do kościoła ewangelickiego w Mikołowie. Granica parafii Matki Boskiej Różańcowej zachodziła do 1967 r o teren obecnej Borowej Wsi. (obecne skrzyżowanie ul. Oświęcimska z Polna i Pogodna)

Od 2014 r nabożeństwo majowe przy krzyżu w Panioku, sprawowane przez kapłanów z parafii: Bożego Narodzenia w Halembie, Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodnicy oraz Matki Bożej Częstochowskiej ze Śmiłowic.

Krzyż jest miejscem spaceru i wycieczek rowerowych obecnych mieszkańców Halemby ,Kłodnicy,Starej Kuźnicy i sąsiednich miejscowości. Jest otoczony troską obecnych mieszkańców o czym świadczą świeże kwiaty, znicze i porządek w otoczeniu krzyża.

Zdjęcia z Panioka tutaj

 

Poprawiony: czwartek, 11 lutego 2021 21:07
 
Boże Narodzenie 2020 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
czwartek, 17 grudnia 2020 13:22

 

Boże Narodzenie

 

 

Niech te święta Bożego Narodzenia

przyniosą nam wiele radości w rodzinnym

gronie i ogarnie na ciepło wigilijnej świecy.

Niech dobry Bóg ma nas w swej

opiece i obdarzy łaskami swymi.

Niech magia świąt sprawi by byliśmy wzajemnie

dla siebie życzliwi a w naszych domach

panowała radość i zadowolenie.

 

Życzenia składa zarząd koła Halemba


Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2020 08:32
 
BARBÓRKA 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
środa, 02 grudnia 2020 15:15

 

BARBÓRKA 2020


Z okazji barbórkowego święta pragniemy złożyć wszystkim Górnikom i ich Rodzinom

życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości  w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami.


Szczęść Boże!

Figura św.Barbary w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego

w Rudzie Sląskiej - Kłodnicy

Święto braci górniczej w Halembie ma długą tradycję,a od 1903 roku corocznie odprawiana jest w kościele MATKI BOSKIEJ RÓŻAŃCOWEJ msza święto w intencji górników. Parafianie już w XIX wieku zakupili figurę św. Barbary,która znajduje się w kościele parafialnym. W 1957 roku zaczęła wydobycie węglą kop. Halemba,która przyczyniła się do rozwoju Halemby pod względem zwiększenia liczby mieszkańców i materialnym,powstały  osiedla mieszkalne dla pracowników kopalni. W dniu 30 listopada 1980 roku poświęcono figurę św. Barbary w cechowni kopalni. Od 1989 roku górnicza brać rozpoczyna swoje święto gromadząc się w cechowni,by po krótkiej modlitwie do św. Barbary wyruszyć w procesji do kościoła na mszę świętą w ich intencji.

Wspominane są górnicy którzy zginęli podczas pracy,szczególnie ofiary katastrofy z 2006 roku, co roku są upamiętniane przez rodziny i kolegów, a także związkowców, przedstawicieli lokalnych władz i kierownictwa kopalni


Poprawiony: czwartek, 03 grudnia 2020 14:58
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 42