Złotą Odznakę Honorową dla Bronisława Wątroby. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
poniedziałek, 27 stycznia 2020 17:06

 

Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

dla Bronisława Wątroby.

 

Członek naszego koła Bronisław Wątroba został wyróżniony tym zaszczytnym tytułem. Gratulujmy Bronkowi tego wyróżnienia. Jej wręczenie odbyło się na Stacji Biblioteka podczas spotkania "Asocjacja M&B&P-18".

Bronisław Wątroba – Ślązak, rudzianin, halembianin, aktywny animator kultury od nieomal ćwierćwiecza. Współzałożyciel kilku lokalnych stowarzyszeń których celem jest między innymi zachowanie śląskiego dziedzictwa kulturowego w różnorodnych aspektach. Organizator lub współorganizator setek wystaw (ekspozycji) o charakterze edukacyjnym i kulturowym. Śląski twórca, fraszkopisarz, piewca naszego regionu, choć nie tylko. W specyficzny dla siebie sposób, śląską rymowanką i fraszka, stara się łączyć to co górnośląskie z tym co polskie, europejskie, światowe.

W naszej społeczności animuje życie kulturalne, jako organizator spotkań i różnorodnych konkursów o charakterze literackim. Stara się realizować swoje pomysły, jak też wspierać poczynania stowarzyszeń, których jest członkiem. W Rudzie Śląskiej jest pomysłodawcą i organizatorem najstarszej symbolicznej nagrody przyznawanej za szeroko rozumianą aktywność wolontariacką – nagrody „Notgelda”.Jego wkład w sprawę rozwoju literatury śląskiej jest też znaczny. Konkursy śląskich fraszek, limeryków, szpasek, jak też wierszy barbórkowych, wiele zawdzięczają jego aktywności i zdolnością organizacyjnym.W swoich poczynaniach jest niestrudzony, pomimo iż często niesprawiedliwie krytykowany – „robi swoje”. W tym właśnie najdobitniej wyraża się jego obywatelska postawa i patriotyzm lokalny. Właśnie dlatego zasługuje na to aby nazwać go „Patriotycznie Zakręconym”, jako że trwa przy swoim, trwa w tym co robi dla innych i propaguje to szeroko, korzystając głownie z Internetu. W tym co robi jest autonomiczny, co na naszej górnośląskiej ziemi jest bliskoznaczne słowu „patriotyczny” – tak przecież potoczyła się historia części Śląska.Jego inicjatywa, to Akademia Bajki Śląskiej – pomysł inspirowany doświadczeniami Kaszubów, wart jednak przeszczepienia na grunt górnośląski, aby tym sposobem zaszczepiać od najmłodszych lat naszym latoroślom umiłowanie do śląskiej mowy w formie literackiej. Śląskie teksty legend i bajek są odczytywane, nie opowiadane. Tym sposobem dzieci naocznie przekonują się, iż po śląsku można bez problemu i pisać, i czytać, a nie tylko mówić i słuchać ze zrozumieniem. 

 

 


Poprawiony: poniedziałek, 27 stycznia 2020 20:37