„MŁODZI DLA HOSPICJUM” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ludwik Poloczek   
wtorek, 27 października 2015 21:54

 

POPIERAMY INICJATYWĘ

MŁODZI DLA HOSPICJUM”.

 


1 listopada na większości cmentarzy Rudy Śląskiej będzie miała miejsce kwesta (w formie zbiórki publicznej) na budowę Hospicjum Stacjonarnego w Rudzie Śląskiej  przeprowadzona przez 180-osobową grupę młodych rudzian. Akcja jest koordynowana przez liderów Klubów Młodzieżowych Stowarzyszenia Świętego Filipa Nereusza realizujących projekt:

„MŁODZI DLA HOSPICJUM”


Możesz zrobić coś dobrego! Wspomóż Hospicjum Domowe w Rudzie Śląskiej, które chce wybudować w naszym mieście hospicjum stacjonarne! 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych na większości rudzkich cmentarzy spotkasz młodych wolontariuszy w żółtych koszulkach  kwestujących na ten cel. Nie bądź obojętny.


Hospicjum to też życie!

 

Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej

 

Kiedy stajemy przed nieubłaganą koniecznością podjęcia walki z chorobą nowotworową, jakże potrzebna jest nam wtedy pomocna dłoń. Najdrobniejsza porada i wskazówka ułatwiająca opiekę i ucząca właściwego postępowania.  Śmierć, zbyt często jest dzisiaj anonimowa. Symbolem tej anonimowości są białe szpitalne sale, parawan i samotność chorego. Te symbole to oznaka ludzkiej bezradności wobec śmierci. Strach przed śmiercią i bezradność powodują, że w ostatnich dniach życia chorego, rodzina z reguły odwozi go do szpitala. Dane pokazują, że aż ok. 70% wszystkich przewlekle  chorych trafia w końcówce życia na oddziały intensywnej terapii lub onkologii. I tam umiera. Najczęściej samotnie, jeszcze bardziej cierpiąc. Tymczasem człowiek chce umierać w domu, w otoczeniu bliskich, z poczuciem, że nie został sam…. Każdy ma prawo wierzyć, że los go nie doświadczy chorobą nowotworową, ale równocześnie ma też prawo wierzyć, że gdy los go nie oszczędzi, ludzie go nie opuszczą…. Hospicjum w Rudzie Śląskiej powstało w właśnie z potrzeby, którą zrodziła wielka ludzka bezradność w obliczu choroby nowotworowej. W marcu 2000 roku objęło swoją opieką pierwszego pacjenta.
W pierwszym okresie Hospicjum Domowe opiekowało się kilkoma chorymi miesięcznie. Obecnie liczba ta znacznie wzrosła. Co więcej pojawiła się konieczność budowy Hospicjum Stacjonarnego. Szczególnie rozumie te potrzebę młodzież, która w ramach akcji „Młodzi dla Hospicjum” w dniu 1 listopada br. na rudzkich cmentarzach będzie kwestowała na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Rudzie Śląskiej, z nadzieją, iż odwiedzający w tym dniu groby swoich bliskich okażą swoje zrozumienie dla szczytnej idei. Idei, która dzięki hojności ludzi dobrego serca i zaangażowaniu młodzieży oraz ich opiekunów nabiera coraz bardziej realnego kształtu. Dzięki zebranym do tej pory datkom można było już przeprowadzić wstępne badania terenu, na którym ma stanąć hospicjum oraz podjąć rozmowy z projektantami. Teraz trzeba zrobić wszystko, aby można było uczynić kolejny krok i rozpocząć jak najszybciej budowę.”

 

 


Poprawiony: wtorek, 27 października 2015 22:36