Mały Leksykon Halembski

Wstęp

Mały leksykon halembski. To w krótkich hasłach ułożonych w porządku alfabetycznym gromadzona a dotąd rozproszona po różnych opracowaniach i źródłach wiedza dotycząca Halemby, Kłodnicy i Starej Kuźnicy. Poruszone zostaną tematy dotyczące środowiska naturalnego, topografii, historii (także, parafii istniejących na wytyczonym obszarze gospodarki, kultury, kultury fizycznej), sprawy aktualne i notki biograficzne. W leksykonie tym poruszane będą także  tematy z tymi trzema miejscowościami powiązane. Przykładowo bytomski dekanat (gdyż Halemba należała niegdyś do tej jednostki administracji kościelnej), pszczyńskie księstwo (do niego przynależała Stara Kuźnica) i in. tego typu związki i zależności.

Większość haseł będzie opatrzona bibliografią i danymi źródłowymi. Przewidziany jest także suplement z hasłami, które z różnych  powodów nie znalazły się w leksykonie wcześniej. Tam też będą uwzględnione ewentualne uwagi i sprostowania już publikowanych haseł.

Mamy nadzieję że, przynajmniej częściowo publikacja ta zaspokoi pragnienie encyklopedii Rudy Śląskiej, której wydanie z różnych względów nie jest w obecnej chwili możliwe (pomimo poczynionych już w tej materii prób). Niewykluczone, że w przyszłości będzie możliwość wydania ilustrowanej encyklopedii dzielnicy.

Autorem całego zestawu haseł jest dr Antoni Steuer a współczesnych zdjęć Halemby,Starej Kuźnicy i Kłodnicy Marian Goleśny

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości jak i poszczególnych części leksykony jest łamaniem praw autorskich. Kopiowanie wymaga pisemnego zezwolenia. Kontakt Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Halemba 100 lat parafii MBR kliknij tutaj

Halemba film

 

Litery leksykonu

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŹŻ